Terapia uzależnień: Co to jest i czy każdy może w niej uczestniczyć?

image

Terapia uzależnień to leczenie, które pomaga pacjentom z uzależnieniem od narkotyków, alkoholizmem i zakupoholizmem. Możliwe jest leczenie każdego uzależnienia, ale pytanie brzmi: czym jest terapia uzależnień? Co możesz zrobić, aby poddać się leczeniu odwykowemu? Czy trzeba za nią płacić samemu?

Terapia uzależnień jest ważną formą leczenia, szczególnie w dzisiejszych czasach. Przy tak dużej ilości substancji psychoaktywnych, łatwo dostępnych we współczesnym świecie, istnieje duże ryzyko rozwoju uzależnień. Kiedy zapytamy ludzi, z czym kojarzy im się uzależnienie, większość odpowie, że z narkomanią lub alkoholizmem. Ludzie mogą uzależnić się od... wszystkiego. Wszyscy wiemy o uzależnieniu od narkotyków. Ale wiemy też o zakupoholizmie i patologicznym hazardzie.

Uzależnienie może być problemem zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla całej rodziny. Przykładowo, alkoholizm może mieć negatywny wpływ na zdrowie somatyczne osoby uzależnionej (według statystyk średnia długość życia nieleczonych alkoholików wynosi zaledwie 10-15 lat) oraz psychikę (mogą wystąpić różne psychozy alkoholowe). Alkoholizm może dotknąć również całą rodzinę, w tym zespół DDA (dorosłe dzieci alkoholików).

Uzależnienia można uznać za problem, który musi być leczony. Terapia uzależnień jest tematem kontrowersyjnym. Niektórzy ludzie kwestionują jej skuteczność i krytykują ją. Wielu uzależnionych boi się przebywać w zamkniętym ośrodku przez kilka tygodni, z dala od rodziny i przyjaciół, aby poddać się leczeniu uzależnienia. Terapia uzależnień może być złożonym procesem z wieloma różnymi opcjami leczenia. Istnieje również wiele mitów, które ją otaczają. To sprawia, że jest ona niepotrzebnie przerażająca dla tych, którzy jej potrzebują.

Sprawdź ośrodek leczenia uzależnień, który skutecznie pomoże ci walczyć z uzależnieniem.

pomoc osobie uzależnionej

Leczenie uzależnień - na czym polega?

Celem leczenia uzależnień jest uwolnienie pacjenta od substancji uzależniającej. Oczekuje się, że po zakończeniu leczenia pacjent zaprzestanie używania substancji lub angażowania się w zachowania. Lub przynajmniej, że częstotliwość używania zostanie znacznie zmniejszona. Celem leczenia jest zmniejszenie negatywnych skutków uzależnienia i umożliwienie pacjentowi powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Terapia uzależnień może opierać się na różnorodnych działaniach psychoterapeutycznych. Chociaż leczenie farmakologiczne może być stosowane u pacjentów sporadycznie, to zazwyczaj pełni ono rolę pomocniczą. Leki przeciwdepresyjne mogą być przepisywane, jeśli u pacjenta występują poważne zaburzenia nastroju. Istnieje wiele różnych interwencji medycznych, które mogą być stosowane w celu pomocy pacjentom w początkowych etapach. Detoks ma na celu usunięcie fizycznego uzależnienia pacjenta od substancji psychoaktywnych. Jest to najczęściej stosowane w przypadku alkoholizmu i uzależnienia od narkotyków.

Terapia uzależnień opiera się na interakcjach, takich jak następujące:

  • Reprogramowanie (uczenie pacjenta nowych, pozytywnych zachowań i postaw);
  • psychoterapia indywidualna
  • psychoterapia grupowa
  • psychoedukacja;
  • Trening umiejętności
  • Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach

Czy terapia uzależnień zawsze odbywa się w zamkniętym ośrodku?

Terapia uzależnień często kojarzy się z długim pobytem poza domem i w zamkniętym ośrodku, w którym nie można kontaktować się nawet z najbliższymi. Choć leczenie uzależnień może odbywać się w warunkach zamkniętych, to ograniczenie kontaktu z bliskimi wynika z faktu, że pacjenci poddawani są niezwykle intensywnej terapii.

Leczenie stacjonarne uzależnień, które może trwać nawet kilka tygodni, nie jest jedynym sposobem na walkę z nałogiem. Można również zdecydować się na leczenie w ośrodku dziennym (gdzie pacjenci przebywają tylko przez kilka dni w danym ośrodku) lub na wizytę w poradni leczenia uzależnień (tj. ambulatoryjne leczenie uzależnień

Jakie kroki trzeba podjąć aby rozpocząć terapię uzależnień?

Uzyskanie skierowania może być trudne (przynajmniej dla niektórych pacjentów). Jednak w przypadku terapii uzależnień nie jest to konieczne. Jeśli pacjent jest gotowy do rozpoczęcia leczenia uzależnienia, może po prostu odwiedzić ośrodek leczenia uzależnień i umówić się na wizytę.

Jeśli jednak terapia ma się odbyć w warunkach stacjonarnych, sytuacja wygląda inaczej. Skierowania mogą wystawiać lekarze psychiatrzy lub lekarze rodzinni. Terapia uzależnień znajduje się w grupie świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to bardzo korzystna sytuacja, ponieważ zarówno pacjenci posiadający ubezpieczenie zdrowotne, jak i ci, którzy go nie posiadają, mogą skorzystać z bezpłatnego leczenia uzależnień.

Mimo, że leczenie uzależnień w Polsce może być bezpłatne, zdarza się, że na miejsce w ośrodku stacjonarnym trzeba czekać kilka miesięcy. Niektórzy uzależnieni decydują się na leczenie w prywatnych placówkach. Choć może to być kosztowne, pozwala im to na szybsze rozpoczęcie leczenia.

Chociaż proces leczenia może wydawać się długi, jest tego wart, jeśli cierpisz z powodu uzależnienia. Metody leczenia różnych uzależnień pozwalają pacjentom w końcu uwolnić się od uścisku nałogu. Może to prowadzić do tego, że pacjent traci kontrolę nad swoim zachowaniem i podejmuje decyzje, które wpływają na jakość jego życia.