Interwencja – co to jest i jak ją mądrze przeprowadzić?

image

Interwencja kryzysowa względem osób z nałogami staje się coraz częstsza. Jeśli zostaje właściwie przeprowadzona, to ma szansę zostania początkiem kluczowych przemian w życiu osoby uzależnionej. Warto zatem dowiedzieć się, czym jest interwencja kryzysowa, na czym dokładnie polega, w jaki sposób się do niej przygotować oraz jak powinien wyglądać jej przebieg.

Co to jest interwencja kryzysowa?

W wielkim skrócie interwencja kryzysowa oznacza spotkanie z człowiekiem borykającym się z problemem nałogu (przykładowo alkoholizmu, narkomanii) i otwarte zaprezentowanie jej, czego konkretnie się od niej oczekuje. Interwencje kryzysowe zazwyczaj organizuje się w otoczeniu bliskich dla osoby uzależnionej osób – przyjaciół, współmałżonka czy rodziny. Wybranie stanowi całkowicie samodzielną sprawę. Kluczowe jest, aby osoba borykająca się z uzależnieniem czuła względem tych osób zaufanie oraz darzył je szacunkiem. Wówczas zdanie tych osób uzależniony będzie traktował poważnie, a jest to niezwykle istotne w czasie interwencji. W trakcie tego rodzaju spotkania bardzo ważna jest otwartość oraz rozmowa. Zakończył się okres owijania w bawełnę; obecnie zależy nam na całkowitej otwartości i szczerości, aby móc osiągnąć właściwy cel.

W przypadku osób uzależnionych od alkoholu, cel interwencji zazwyczaj opiera się na ograniczeniu ilości wypijanego alkoholu w ciągu tygodnia, albo na stopniowym zmniejszaniu spożywania trunków alkoholowych w ogóle, bądź też – co najważniejsze – podjęcie się leczenia.

W trakcie trwania interwencji kryzysowej kluczowe jest, aby zachować spokój i być do niej właściwie przygotowanym. Istnieje jeszcze jedna ważna rzecz, o której powinniśmy pamiętać – jest nią przedstawienie naszego osobistego zdania dotyczącego problemu osoby uzależnionej. Przykładowo w sytuacji, gdy współmałżonka czuje się obarczona wszystkimi obowiązkami domowymi, które spadły na nią z powodu uzależnienia męża i nie daje sobie z tym rady, to koniecznie powinna poinformować o tym osobę prowadzącą interwencję. Chodzi o to, aby mówić o rzeczach aktualnych; nie ma natomiast sensu wspominania historii sprzed lat. Niezwykle istotne jest mówienie o swoich odczuciach i przeżywanych emocjach. Bardzo często w trakcie interwencji kryzysowej wypowiedziane zostaje, jakie szkody wywołuje nałóg, a także jak będzie wyglądała przyszłość, jeśli osoba uzależniona nie zdecyduje się zerwać ze swoim nałogiem.

Interwencja - jak wygląda przygotowanie do przeprowadzenia interwencji?

Rzadko udaje się ją przeprowadzić w sposób spontaniczny; zwykle wtedy nie ma to także zbyt dużej siły oddziaływania. Jeśli zatem zależy nam na dobrym przygotowaniu interwencji, to powinniśmy temu poświęcić swój czas.

W czasie interwencji bardzo ważne jest, aby podawać przykłady szkodliwych konsekwencji przykładowo nadmiernego picia przez osobę uzależnioną. Niezwykle istotne jest, aby podawane przykłady były prawdziwe oraz trafne. W związku z tym wszyscy uczestnicy interwencji powinni je dokładnie przemyśleć. Każda osoba powinna powiedzieć coś ze swojej perspektywy – co stanowi dla niej największą trudność w związku z nałogiem uzależnionego. Jest to też właściwy czas, aby przedstawić swoje uczucia i emocje, które towarzyszą tym wszystkim trudnym sytuacjom. Mogą one np. dotyczyć tego, że młody człowiek wstydzi się przed kolegami tego, jak jego ojciec spożywa alkohol przed blokiem, albo przykładowo małżonka nie ma możliwości opłacania wszystkich rachunków z powodu picia męża, który znaczną część pieniędzy przeznacza na alkohol. Najważniejsze w czasie interwencji jest, aby mówić o swoich emocjach, ale jednocześnie nie dać się im ponieść. Łzy są dopuszczalne, ale już nadmierne krzyki mające wyrażać złość w niczym tutaj nie pomogą.

Dobrym sposobem jest także mówienie o celach czy obietnicach złożonych przez uzależnionego, których ten nie dotrzymał właśnie ze względu na swój problem z nałogiem. Jest to swego rodzaju gra na emocjach, ale często skuteczna.

Możliwe, że to wszystko, co zostanie powiedziane, wywoła u uzależnionego poczucie winy i skłoni go do leczenia, do podjęcia walki o swoje zdrowie. Jednak należy mieć świadomość tego, że nie zawsze się to udaje. Na taki obrót sprawy również trzeba się przygotować. Wówczas najlepiej wyjaśnić osobie zmagającej się z nałogiem, że jeśli nie podejmie żadnych kroków w celu wyzdrowienia, to Wy zdecydujecie się na kolejne kroki. Jakie? Tutaj decyzja należy do Was. Można przykładowo złożyć wniosek o rozpoczęcie leczenia, wyprowadzić się czy rozstać z osobą uzależnioną, w celu walki o dobro własne i najbliższych. Zdarza się, że dopiero takie otwarte postawienie sprawy motywuje uzależnionego do podjęcia leczenia.

Interwencja kryzysowa – kiedy ją przeprowadzić?

Funkcjonowanie blisko osoby uzależnionej i wspólne życie z nią często prowadzi do tzw. współuzależnienia. Wówczas cała rodzina funkcjonuje niejako pod dyktando nałogowca. Interwencja ma zatem pomóc podjąć kroki w celu odmienienia tej chorej sytuacji, ma umożliwić rozmowę na ten temat. Bardzo istotne jest tutaj odpowiednie wyczucie czasu. W sytuacji, gdy uzależnienie całkowicie wpływa na funkcjonowanie domowników, to konieczne jest podjęcie jakichś działań.

Jeśli mamy do czynienia z alkoholikiem, to musimy poczekać na taki moment, kiedy jest on trzeźwy i znajduje się w dość dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Ciężko jest zatem wyznaczyć właściwą datę interwencji z góry, bo kluczowe jest tutaj obserwowanie stanu osoby uzależnionej.

Zobacz także: Seksoholizm - jak objawia się uzależnienie od seksu? Jak przebiega leczenie tego zaburzenia?