W jaki sposób przygotować się do podjęcia terapii leczenia uzależnień?

image

 

Decyzja o rozpoczęciu leczenia oraz terapii uzależnień to pierwszy krok do sukcesu i zdrowieniu. To także podjęcie trudnej walki o swoją przyszłość, która wymagać będzie wiele cierpliwości, samozaparcia oraz wytrzymałości. W jaki sposób zatem najlepiej przygotować się do podjęcia terapii oraz czego się po niej spodziewać?

7 kroków do przygotowanie się do terapii

Należy otworzyć się przed sobą i przyznać się do problemu.
W leczeniu uzależnień najważniejszym elementem jest szczerość samemu ze sobą - nie można wypierać swoich problemów oraz negować istnienia nałogu. Warto w tym celu jeszcze przed rozpoczęciem leczenia przeprowadzić szczery "rachunek sumienia". Jest to przydatne również w kontekście otworzenia się na terapeutę lub grupę terapeutyczną. Warto zastanowić się w jaki sposób nałóg wpłynął na życie - co się zmieniło pod jego wpływem, jak to można naprawić. Terapia wiąże się z poprawieniem jakości życia oraz pozwala wyeliminować nawarstwiające się problemy osobiste, rodzinne i wykluczenie społeczne.

Odpowiedź na pytanie: dlaczego JA potrzebuje terapii?
Powód rozpoczęcia terapii leczenia uzależnień jest bardzo ważny. Do całodobowych ośrodków wspierających osoby wychodzące z nałogu skierować może zarówno lekarz rodzinny, jak i lekarz psychiatrii. Wizyta u takiego specjalisty i przyznanie się do problemu było pierwszym krokiem do zmian w swoim życiu. Warto się jednak zastanowić dlaczego w tym momencie podejmuje walkę z uzależnieniem - czy celem jest zmiana życia, czy motywuje się samodzielnie czy ktoś motywuje mnie z zewnątrz (rodzina, przyjaciele, szef w pracy?). Rozmowa o potrzebie zmierzenia się z uzależnieniem z lekarzem to doskonały moment na określenie swoich potrzeb i celów na przyszłość.

Terapia to trudna walka o siebie

Wiele mówi się o tym jak wygląda życie po terapii, ale niewiele już o tym jak sama terapia właściwie wygląda. Leczenie uzależnienia jest bardzo trudne i wymaga olbrzymiego samozaparcia oraz współpracy z ośrodkiem i terapeutą. Zdecydowanie najtrudniejszym momentem dla większości osób jest detoks oraz utrzymanie stanu trzeźwości. To właśnie wtedy wiele osób boryka się z tak zwanymi objawami odstawiennymi, które są bardzo uciążliwe i nieprzyjemne dla organizmu, znacznie wpływają one na samopoczucie i stan ogólny osoby w terapii. Jest to jednak stan przejściowy, który z czasem mija. Nie można się jednak oszukiwać, że będzie łatwo - efektem jest jednak wolność i możliwość decydowania samemu o sobie. Jeśli wytrzymasz proces terapii to dotychczasowe używki przestaną mieć kontrolę nad twoim życiem, a nałóg odejdzie w zapomnienie.

Po pierwsze - cierpliwość

Nie można oczekiwać efektów leczenia już po pierwszym dniu terapii. Początkowy optymizm może bardzo szybko człowieka opuścić, ale nie warto się zrażać. Terapia to żmudny proces, który wymaga dużej dozy cierpliwości i zaangażowania. Tylko takie myślenie (nastawienie na ciężko pracę) pozwoli osiągnąć wyznaczony cel i lepszą przyszłość. Cierpliwość będzie przydatna nie tylko w trakcie terapii, ale również po wyjściu z ośrodka i trwania w swoich postanowieniach o odejściu od nałogu.

Wyznacz sobie cel
Wybierając się na terapię warto jest spisać swoje cele - zarówno te większe, jak i mniejsze. Będą one najlepszą motywacją do leczenia, a realizacja każdego celu będzie dodawać energii do dalszej pracy oraz zapewniać motywację. Warto jednak pamiętać, żeby cele były realne i możliwe do zrealizowania - w trakcie ich formułowania można poprosić o radę i wsparcie lekarza bądź terapeutę.

Przygotuj informacje o swoim zdrowiu

W terapii leczenia uzależnień bardzo ważny jest odpowiedni wywiad medyczny, który przedstawia wszelkie choroby, dolegliwości oraz przyjmowane leki. Warto również zaznaczyć kontekst rodzinny, czyli choroby i schorzenia, które występują w najbliższej rodzinie, w tym właśnie problemy dotyczące uzależnień czy kryzysów psychicznych. Z lekarzem oraz terapeutą warto jest być szczerym - staraj się nie pominąć niczego, w tym przyjmowanych suplementów diety, środków homeopatycznych i leków ziołowych.

Wsparcie najbliższych

Opieka oraz dobre słowo od rodziny czy przyjaciół jest bardzo ważne, szczególnie w momencie zakończenia terapii, tuż po wyjściu z ośrodka. Warto więc poprosić zaufane osoby o wsparcie i troskę, aby skutecznie radzić sobie z wszelkimi skutkami odstawienia używek. Doceń to, że są one blisko ciebie oraz nie bój się prosić o pomoc w sytuacjach krytycznych. Nie bój się szczerej rozmowy.

Zobacz także: Uzależnienie od telefonu – czyli fonoholizm – jak mu zapobiec?