Rozmowa z alkoholikiem o uzależnieniu – jak ją przeprowadzić?

image

Rozmowa z alkoholikiem nigdy nie należy do najłatwiejszych, jednak jeśli problem dotyczy kogoś z rodziny, trzeba do niej przystąpić jak najszybciej. To trudne doświadczenie nie tylko dla członków rodzin, ale też dla znajomych czy przyjaciół. Każde słowo musi być wyważone i starannie przemyślane, ponieważ w przeciwnym razie osiągnie się cel odwrotny od zamierzonego i dana osoba nie zdecyduje się na rozpoczęcie terapii.

Rozmowa z alkoholikiem - kilka sprawdzonych sposobów

Najważniejsza podczas rozmowy z alkoholikiem jest empatia. Nie warto kierować się złymi emocjami, ponieważ są one złym doradcą. Musisz zrozumieć sytuację, w jakiej znalazła się bliska Ci osoba. Nie staraj się jej oceniać, ponieważ możesz ją tym zdemotywować do działania. W trakcie rozmowy warto poznać przyczyny takiego stanu rzeczy. Alkoholik powinien mówić o swoim problemie, a rozmówca musi go wysłuchać i mu nie przerywać. Nie można popełnić żadnej gafy, bo się go zrazi. Kluczowe jest wykazanie zrozumienia i otoczenie alkoholika wsparciem oraz troską.

W trakcie tego typu rozmów należy zachować pełen spokój i się nie unosić. Co prawda rozmowy są nasączone stresem, ale alkoholik szybko wyczuje Twoje wrogie nastawienie. Warto zbudować wzajemne zaufanie. Alkoholicy często próbują grać na emocjach, ale musisz pozostać na to nieczuły. Z pewnością takie osoby nie przyznają się do błędu, bo w większości przypadków po prostu go nie zauważają. 

Z alkoholikiem trzeba rozmawiać tylko na trzeźwo, a więc ważnych tematów nie można poruszać, gdy znajduje się pod wpływem upojenia alkoholowego, bo nie prowadzi to do niczego dobrego. Alkohol może osobę uzależnioną dodatkowo rozdrażnić, a do tego raczej nie chciałbyś doprowadzić. Jeśli uzależniony będzie trzeźwy, możesz z nim swobodnie porozmawiać, zaproponować wsparcie i udanie się na profesjonalną terapię. Im lepsza relacja pomiędzy dwiema stronami, tym większe szanse na powodzenie całej akcji.

Rozmowa musi mieć cel i opierać się na otwartości

Każda rozmowa z alkoholikiem musi mieć wyznaczony cel. To Ty masz wyznaczać podczas tej rozmowy pewne zasady i się ich trzymać. Nie możesz dać się zmanipulować, ponieważ alkoholik niczego dobrego nie zapamięta i nie wyciągnie z rozmowy żadnych wniosków. Spróbuj się nakłonić bliską osobę do terapii, tak aby pomógł jej doświadczony specjalista. Ty sam również możesz wziąć udział w takiej terapii, jeśli oczywiście istnieje taka możliwość.

Podczas przeprowadzania rozmów ważne jest to, aby nie prowadzić monologu, a dialog. Druga osoba musi mieć czas, aby powiedzieć swoje zdanie i dać upust emocjom. Rozmowa powinna się opierać na otwartości, a więc osobie uzależnionej warto powiedzieć to, co się aktualnie czuje. Być może trafi to do jej serca i zrozumie, iż idzie złą drogą i warto byłoby to jakoś zmienić. Na każdym etapie rozmowy trzeba okazywać wsparcie i zainteresowanie problemem, ponieważ inne działania doprowadzą do niepożądanych skutków. Poradzenie sobie z tak trudną sytuacją wymaga czasu. Jeśli zaczniesz się kryć ze swoimi emocjami i staniesz się agresywny w stosunku do osoby uzależnionej, rozmowa zakończy się fiaskiem. Wyrzuć z siebie wszystko, to co konieczne, ale nie zapominaj o zachowaniu taktu i powagi. Alkoholik ma zrozumieć, że krzywdzi nie tylko siebie, ale też całą swoją rodzinę i bliskich. Ta prawda może spowodować, iż spojrzy na swoją sytuację z zupełnie innej perspektywy, a wizja terapii okaże się dla niego ciekawym doświadczeniem. Warto oczywiście do tego dążyć i jak najszybciej zacząć fachowe leczenie. 

Zobacz także: Kontrowersje wokół uzależnienia od seksu i pornografii