Co powoduje uzależnienie od gier komputerowych?

image

Większość ludzi, która na co dzień nie jest zajęta grami komputerowymi, nie może sobie wyobrazić, że niektórzy są w stanie spędzać na graniu całe dnie. A nawet gdy sobie to wyobrażą, to nie zauważają w tym niebezpieczeństwa. Przecież gry stworzone zostały w celu umilania nam czasu i jego urozmaicania. Zwykle nałóg zaczyna się w sposób całkiem niewinny. Osoba zaczyna odczuwać nudę, więc decyduje się odpalić grę. Już po chwili znajduje się w zupełnie innym, ciekawszym od rzeczywistego świecie. Spotyka tam osoby podobne do siebie – które również kochają gry. Wszystkich łączy ten sam cel – wygrana. Problem rodzi się w momencie, gdy dochodzi do rozwinięcia się nałogu – uzależnienia od gier komputerowych. Czy wiesz co sprawia, że tak szybko i łatwo można popaść w ten nałóg? 

Jasna strona mocy

Przemysł gier komputerowych jest jednym z bardzo szybko rozwijających się sektorów. Współcześnie trudno o spotkanie ludzie, którzy nie grają lub przynajmniej nigdy nie próbowały w nic zagrać. Gry komputerowe mają swoje zalety – rozwijają logiczne myślenie, koncentrację, refleks, a także – co niezwykle ważne – uczą języków obcych i wiedzy o innych kulturach. Wystarczy tylko kilka kliknięć i już możemy zacząć rozmowę z zupełnie obcą osobą, mieszkającą w innym kraju czy na innym kontynencie. Takie same zainteresowania pozwalają uniknąć początkowej niezręczności, skoro bowiem znajomość rozpoczęła się w trakcie rozgrywki, to jest oczywiste, że posiadacie wspólne tematy do rozmowy. Warto jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności, bo nigdy nie wiemy na pewno, kto znajduje się po drugiej stronie sieci.

Magia e-sportu

Od wielu lat pragnieniem dzieci była możliwość zagrania w polskiej drużynie reprezentującej jakąś dziedzinę sportu. Współcześnie zaś przeważająca większość z nich marzy o reprezentowaniu swojego kraju na światowych rozgrywkach, rozgrywających się…. w grach.

Esport, to znaczy sport elektroniczny (rozgrywający się w sieci), jest dopiero na etapie rozwoju w naszym kraju. Za granicą zauważalny jest niezwykle szybki rozwój tego sektora. Młodych widzów przyciągają takie elementy jak: spora pula nagród, wielcy inwestorzy czy olbrzymia liczba fanów. Młodzi grają zatem coraz więcej, aby nieustannie doskonalić swoje zdolności i w przyszłości móc cieszyć się wielką karierą międzynarodową. Tutaj znaczenia nie odgrywają predyspozycje fizyczne czy długie lata treningów. Każda osoba ma szansę zaistnienia w tego rodzaju branży, nie musząc przy tym latami się do tego przygotowywać. Głównie to decyduje o tym, że młodzi ludzie chętnie wchodzą w ten świat i zasiadają przed ekranem komputera – łatwość uzyskania odpowiednich efektów.

Przynależność do grupy

Gry umożliwiają ich użytkownikom przynależenie do konkretnej grupy społecznej. Dzięki nim nie czujemy się już samodzielnymi jednostkami, lecz elementem czegoś większego, przynależymy bowiem do dużej grupy. Niezwykle łatwo jest wpaść w częste granie, w sytuacji gdy czujemy się samotni, a nagle mamy możliwość spotkania się z osobami, które mają podobne do naszych zainteresowania i chętnie spędzają z nami swój czas. Tego rodzaju motywacja sama w sobie nie jest zła (nie ma niczego złego ani dziwnego w tym, że chętnie wymieniamy doświadczenia z osobami o zbliżonych zainteresowaniach), ale już nałogowe granie w celu spotkania się z nowymi znajomymi stanowi problem. Skutek może być taki, że zaczniemy bardziej cenić relacje wirtualne od realnych.

Wzbudzanie szacunku

Użytkownicy gier znajdują się w innym świecie niż większość ludzi, dlatego co innego stanowi dla nich o sukcesie. Dla ludzi ze świata rzeczywistego sukcesem jest ukończenie studiów, założenie rodziny czy znalezienie dobrej pracy. Dla graczy zaś wyznaczniki statusu to jego osiągnięcia. Może to być osoba bez wykształcenia, ale za to z wysoką rangą, która będzie wzbudzała większy szacunek od właściciela np. firmy samochodowej, ale posiadającego jedynie przeciętne wyniki. W związku z tym, aby osiągnąć powszechną akceptację oraz uwielbienie, młodzi ludzie grają w gry komputerowe coraz częściej. Sens życia stanowi dla nich wówczas utrzymywanie aktualnej pozycji bądź wzbijanie się coraz wyżej. Jeśli to tracą, możliwe jest u nich popadanie w stany depresyjne, a nawet nieuzasadniona agresja. Gra staje się dla nich ich życiem, dotyka ich prawdziwe uzależnienie od gier komputerowych.

Kiedy pojawia się niebezpieczeństwo?

Pierwszymi symptomami świadczącymi o uzależnieniu od gier jest zaniedbywanie codziennych obowiązków tylko po to, aby móc poświęcać czas na granie. Osiągnięcia wirtualne stają się ważniejsze od tych realnych. Pojawiają się nieprzespane noce, nerwowość, zmienne nastroje – są to niektóre z objawów, które ewidentnie świadczą o tym, że powinniśmy ograniczyć czas spędzony na graniu w gry komputerowe. Warto się zastanowić, ile czasu poświęciliśmy na granie, ile zaś na inne obowiązki i czynności. Jak często gra oddziałuje na nasz stan emocjonalny? Co czujemy w momencie, gdy nie możemy mieć dostępu do sieci?

Co robić w przypadku uzależnienia od gier?

Pierwszy krok to próba ograniczania samego siebie. Warto w tym celu przygotować sobie plan dnia, w którym rozpiszemy sobie wszystkie czynności, które zamierzamy wykonać wraz z czasem, jaki zamierzamy im poświęcić. Należy umieścić tam również czas na granie. Najlepiej ustalić sobie, że dopóki nie wywiążemy się z pozostałych czynności, to nie możemy zajmować się graniem. Należy także wprowadzić godzinę, która stanowi moment na całkowite wyłączenie komputera. Można poprosić kogoś bliskiego, aby nam pomógł i np. nas kontrolował. Jeżeli jednak sami nie jesteśmy w stanie temu sprostać i nałóg grania jest w naszym życiu zbyt silny – powinniśmy skorzystać z pomocy z zewnątrz. W tym celu należy skierować się do terapeuty bądź ośrodka leczenia uzależnień.

Gry komputerowe mają umilać nasz wolny czas, ale korzystanie z nich musi być odpowiedzialne. We wszystkim trzeba umieć znaleźć umiar.

Zobacz także: W jaki sposób przygotować się do podjęcia terapii leczenia uzależnień?