Leczenie alkoholizmu - lepiej wybrać dom czy też ośrodek?

image

 

 Leczenie alkoholizmu  

Samo leczenie tej choroby, nie jest łatwe. Jednak dużo trudniej jest uświadomić sobie fakt, że ma się problem w tym zakresie. Wiele osób się z tym borykających, stara się szukać pomocy wśród domowników i to właśnie wśród nich powoli rezygnować z uzależnienia. Jednak czy to najlepsze możliwe rozwiązanie? A może lepszym jest ośrodek zamknięty?   Problem z akceptacją siebie

Dziś alkoholizm można nazwać chorobą cywilizacyjną. Coraz więcej osób na nią cierpi, a przyczynia się do tego szybkie tempo ludzkiego życia. Czasem może się wydawać, że wypicie kilku kieliszków wina po ciężkim dniu, nie będzie miało większego znaczenia. Tymczasem łatwo jest stracić rachubę i później przyznać, że faktycznie ma się problem. Dla wielu osób alkoholizm jest swego rodzaju upadkiem moralnym dlatego wolimy myśleć, że nas to nie dotyczy.   Rozpoczęcie terapii w domu   Terapię należy zacząć już we własnym domu. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu. Trzeba zacząć sobie zdawać sprawę z tego, że dotknęła nas taka choroba i nie jest to powód do wstydu. W domowym zaciszu warto przede wszystkim starać się utrzymywać abstynencję. Czasem jednak zdarza się tak, że jedno uzależnienie w tej sytuacji zastępuje się innym.

Otrzymanie profesjonalnej pomocy

Trudno jest poradzić sobie z alkoholizmem w pojedynkę. Dlatego dobrze jest wybrać się do ośrodka terapii i tam skontaktować się ze specjalistą, który zajmuje się leczeniem uzależnień. Taki sposób leczenia nie opiera się jedynie na regularnych wizytach raz rozmowach. Zazwyczaj obejmuje on cały program, mieszący w sobie wiele aktywności. Nim zatem na coś się zdecydujesz dowiedz się dokładnie, co wchodzi w ich zakres.   Rozmowa z osobą, która ma już za sobą ten etap życiowy często pomaga uświadomić sobie, że taka terapia składa się z wielu części. Jedną z nich jest natomiast terapia grupowa. Można na niej rozmawiać, dzielić się swoimi uczuciami oraz historią. To pomaga zrozumieć, że osób borykających się z tym problemem, jest naprawdę wiele. Mnóstwo z tych osób sami nie posądzilibyśmy o alkoholizm, ponieważ ich wygląd i ubiór wcale o tym nie świadczą. Pokazuje to, jak bardzo powszechnym jest on problemem.
Zalety terapii w ośrodku   Jest wiele zalet takiej terapii w profesjonalnym ośrodku. Przede wszystkim stawiana jest tam fachowa diagnoza i można liczyć na kompleksowe leczenie. Obejmuje ono nie tylko poprawę życia w kontekście psychicznym, ale również i fizycznym. W takich ośrodkach do dyspozycji cały czas ma się szereg specjalistów, którzy służą swoją pomocą. Pomagają oni między innymi w przygotowaniu osób uzależnionych do tego, aby znów mogły zacząć żyć samodzielnie.

Do takich ośrodków przyjeżdżają również abstynenci, opowiadający o swoich doświadczeniach. Każdy pacjent prócz tego wszystkiego może liczyć na codzienną dawkę aktywności fizycznej, która wspomaga odbudowę zdrowia psychicznego.

W ośrodkach zawsze można czuć się również bezpiecznie. Nawet gdy kogoś napadają negatywne emocje, ktoś cały czas nad nim czuwa. W domu często nie ma takiego komfortu, ponieważ powszechnym zjawiskiem jest współuzależnienie. Gdy zatem kogoś napadają złe myśli i dokonuje on prób samobójczych, czasem nie ma kto mu udzielić pomocy. Może bowiem znajdować się pod wpływem lub być emocjonalnie na podobnym poziomie.

By wyleczyć alkoholizm, trzeba poddać się długiej i trudnej terapii. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest staranie o to, aby pomóc sobie w domu. Jednak najlepiej jak najszybciej przenieść się do specjalistycznego ośrodka, aby móc zawalczyć o siebie.

Zobacz także: Uzależnienie od leków przeciwbólowych - czy jest możliwe?