Uzależnienie od zakładów bukmacherskich – jak sobie poradzić z problemem?

image

 

Hazard prowadzi do wielu przykrych doświadczeń. Potrafi zrujnować człowiekowi życie. Uzależnienie od hazardu to poważny problem, który nigdy nie powinien być lekceważony. Osoby uzależnione grają po to, aby się odegrać, lecz prędzej czy później przegrywają wszystkie swoje oszczędności. Bukmacherka daje możliwość szybkiego zysku, ale potrzebne jest do tego naprawdę duże szczęście. Nierozważne kroki kończą się tym, iż gracze zostają z niczym, a ich konta są wyzerowane.

Utrata kontroli nad własnymi poczynaniami - jak sobie z tym radzić?

Gracze z czasem tracą kontrolę nad własnymi poczynaniami, ponieważ nie są w stanie przestać myśleć o zakładach bukmacherskich i graniu. Obstawianie spotkań jest dla nich prawdziwą obsesją. Przestają się liczyć inne aktywności, kontakt społeczne odchodzą na dalszy plan, za to szuka się sposobu na to, aby pozyskać dodatkowe środki pieniężne na grę. Pożycza się je po rodzinie lub też korzysta z pożyczek. Tym samym nakręca się spiralę długu, a uzależnienie wchodzi na coraz poważniejszy poziom.

Istnieją pewne sposoby, aby sobie z tym poradzić. Przede wszystkim ważna jest reakcja osób, które znajdują się w bliskim otoczeniu uzależnionej osoby. Jeśli widzisz, że Twój brat, przyjaciel czy ojciec ma problem, zwróć mu na to uwagę i na spokojnie z nim porozmawiaj. W sytuacji, gdy jest to stopień dość zaawansowany, konieczny może być kontakt z psychologiem i udanie się do ośrodka leczenia uzależnień. Terapia jest w takich przypadkach bardzo wskazana.

Hazardziści usprawiedliwiają swoją grę m.in. fazą zwycięstw. Gdy przez jakiś czas osiąga się w zakładach bukmacherskich sukces, ludzie myślą, że ich szczęście będzie trwać wiecznie. Obstawiają coraz większe kwoty, aż w końcu przegrywają dorobek swojego życia. Zlekceważony problem może prowadzić nawet do myśli samobójczych.

Jak przestać obstawiać? Kilka przydatnych wskazówek dla hazardzistów oraz ich bliskich

Zaprzestanie grania na zakładach bukmacherskich jest trudne do osiągnięcia w pojedynkę. Jeśli hazardziści faktycznie chcą przestać obstawiać mecze, nie obejdzie się bez profesjonalnej terapii. Trzeba się przyznać przed samym sobą, iż ma się duży problem i starać się go zwalczyć. Do wyboru są trzy podstawowe terapie:

  • behawioralna - system nagród i kar,
  • poznawcza - przygotowanie specjalnych treningów,
  • poznawczo-behawioralna - połączenie dwóch powyższych metod.

Kontrolę nad taką terapią musi sprawować doświadczony specjalista. Oczywiście liczy się też wsparcie rodziny i bliskich. Hazardzistów absolutnie nie można potępiać. Trzeba z nimi rozmawiać na spokojnie i wczuć się w ich sytuację, np. wtedy, gdy mają już spore długi. Zapisy ustawy hazardowej mówią o tym, że poszczególne firmy bukmacherskie powinny chronić graczy przed uzależnieniem, m.in. poprzez wyznaczenie górnego limitu pieniężnego na zakłady bukmacherskie. Przekroczenie go skutkowałoby przerwaniem rozgrywki. 

Istotną rolę pełni Program Odpowiedzialna Gra, który wszedł w życie w 2009 roku. Zapoczątkowały go Totalizator Sportowy oraz Totolotek S.A. Ma na celu edukację klientów oraz graczy, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z bukmacherką. Organizowano w ten sposób różne kampanie edukacyjne.

Uzależnić się od zakładów bukmacherskich może praktycznie każdy, są wśród takich osób nawet bardzo znani piłkarze. Niektórzy gracze przegrywają całe swoje majątki, inni wypłatę, a pozostali muszą się zapożyczać, aby mieć za co grać. Istotne jest to, aby nie lekceważyć problemu i wspierać osoby zmagające się z tak trudnym nałogiem. 

Zobacz także: Jak komunikować się z osobą uzależnioną