Jak komunikować się z osobą uzależnioną

image

W jaki sposób komunikować się z osobami uzależnionymi, by udzielić im potrzebnej pomocy jednocześnie im nie szkodząc?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju uzależnieniami. Kiedyś były one utożsamiane przede wszystkim z narkomanią i alkoholizmem, a także stanowiły temat tabu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że uzależnić można się właściwie od wszystkiego. Dla jednej osoby nałogiem może stać się Internet, a dla innej słodycze. Każde takie uzależnienie może posiadać swój stopień zaawansowania, a co za tym idzie, bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia. W żadnym wypadku nie wolno bagatelizować tego problemu. W jaki sposób zareagować na negatywne skutki uzależnienia i jak rozmawiać z osobą, która się z nimi zmaga?

Właściwe przygotowanie kluczem do sukcesu

Rozmowa na temat uzależnienia stanowi ogromne wyzwanie. Należy więc odpowiednio się do niej przygotować i starannie przeanalizować to, co pragniemy przekazać przy jej pomocy i co dzięki niej osiągnąć. Zastanów się nad tym, co Cię niepokoi i poczytaj w Internecie na temat zaobserwowanych symptomów. Zbierz informacje na temat uzależnienia aby pokazać swojemu rozmówcy, że orientujesz się w temacie i dysponujesz rzetelną wiedzą. Wykaż cierpliwość tłumacząc i uświadamiając ryzyko, a zarazem powstrzymaj się od używania stereotypowych i zbyt oceniających sformułowań. Przygotuj się nie tylko pod względem merytorycznym ale zadbaj też o właściwe nastawienie psychiczne. Bądź spokojny, mów rzeczowo i nie krzycz. Staraj się kontrolować emocje i ton głosu, gdyż zbędna złość i roztrzęsienie mogą wpłynąć na zbyt szybkie zakończenie konwersacji. Zachowaj równowagę podczas rozmowy. Zaprezentuj swoje stanowisko, jednak pozwól mówić także uzależnionemu, nie przerywając mu i powstrzymując się przed zbędnymi komentarzami. Przygotuj plan tej wymiany zdań i staraj się go trzymać. Udowodnij, że potrafisz słuchać.

Zadbać o swój autorytet

Im bardziej będziesz wiarygodny, tym większa szansa na to, że przeprowadzona z uzależnionym rozmowa odniesie skutek. Powinieneś stanowić dla niego wzór. Umoralniające uwagi padające z ust kogoś, kto sam posiada podobne problemy nie odniosą zamierzonego skutku. Nie używaj sloganów i nie przyjmuj pozycji znawcy, który nie znosi sprzeciwu. Okaż zrozumienie i wytłumacz, dlaczego dane zjawisko jest złe i z jakiego powodu trzeba z nim walczyć. Bądź wsparciem, a nie wrogiem. Nie bój się przytaczać historii ludzi, którzy poradzili sobie z uzależnieniami. Najlepiej aby pochodziły one z codziennego życia, będą wtedy autentyczne. Zrozumienie skali kłopotu oraz uświadomienie sobie tego, że z uzależnieniem nikt nie jest sam, jest bardzo istotne. Zadbaj o to, by rozmowę przeprowadzić we właściwym momencie. Uzależniony powinien być trzeźwy i dysponować przytomnością umysłu. Nie najlepszym pomysłem jest także rozmawianie w chwili, w której osoba skupia się na czynnościach związanych z nałogiem. Odwrócenie jej uwagi może skutkować napadem agresji i odczytaniem Twoich działań jako formy ataku.

Kontrolować emocje, a zarazem okazać empatię

Osoby uzależnione bardzo często zmagają się z problemami wynikającymi z trudnej sytuacji życiowej. To one popychają ku nałogom i utrudniają wyjście z nich. Zastanów się z czego mogą wynikać te kłopoty i spróbuj wczuć w sytuację uzależnionego. Okaż zrozumienie i wsparcie, a także zaproponuj inne formy aktywności, których celem jest poprawa nastroju, nabranie optymizmu i uwierzenie we własne siły. Zaprezentuj alternatywy dla zgubnego nałogu. Niezależnie od rezultatów przeprowadzonej rozmowy podkreśl, że można liczyć na Twoje wsparcie. Jeśli czujesz, że sam nie jesteś w stanie zrobić wystarczająco dużo, zaoferuj zorganizowanie pomocy specjalistów – terapeutów i psychologów. Nawet jeśli Twoim zdaniem konwersacja zakończyła się pomyślnie, zachowaj czujność. Uzależnienia są złożonym problemem, a zażegnanie problemu wyłącznie w wyniku jednej rozmowy nie jest zbyt realne. Bądź przy uzależnionym i reaguj, gdy zacznie dziać się coś niepokojącego.

Zobacz także: Leczenie alkoholizmu - lepiej wybrać dom czy też ośrodek?